Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą, grupy kapitałowe będą miały możliwość utworzenia, wspólnego dla wszystkich spółek należących do grupy, kanału zgłaszania nieprawidłowości i opracowania jednej procedury obsługi zgłoszeń. Dotyczy to podmiotów, które zatrudniają pomiędzy 50 a 249 pracowników (podmioty mniejsze nie będą musiały wprowadzać żadnej procedury, podmioty większe będą musiały wdrożyć procedurę indywidualnie).
Jest to ukłon posłów w stronę postulatów organizacji reprezentujących pracodawców, choć pewna część z tych postulatów pozostała na razie bez odzewu. Jest jednak szansa, że zostaną uwzględnione w formie poprawek w Senacie.
Jednym z istotnych wniosków pracodawców było umożliwienie powierzania podmiotom zewnętrznym (w tym innym podmiotom należącym do jednej grupy kapitałowej) podejmowania działań następczych w zakresie prowadzenia postępowań wyjaśniających. W aktualnym kształcie ustawa tego nie umożliwia. Pracodawcy przekonują, że szeroki zakres i duża niekiedy złożoność przedmiotu zgłoszeń będą utrudniać rzetelne rozpatrzenie zgłoszeń mniejszym podmiotom. Trudniej też będzie o uzyskanie poufności i bezstronności w ocenie zgłoszeń podczas realizacji działań następczych.
Jednym z proponowanych rozwiązań jest możliwość wyboru jednostki organizacyjnej lub osoby wewnątrz podmiotu, która miałaby powoływać pracowników lub ekspertów zewnętrznych do weryfikacji danego zgłoszenia. Pełniałby przy tym rolę nadzorczą i ponosiłaby odpowiedzialność za pracę wskazanej grupy osób.